Bungee Jumping Nasıl Bulunmuştur?

Bungee Jumping nasıl bulunmuşturGünümüzdeki modern Bungee Jumping’in kökeni Güney Pasifik’te yer alan, “New Hembridis” adalar grubundaki Vanatu adası yerlilerinin “Gkol” adını verdikleri erkekliğe geçiş törenlerine törenlerine dayanır. Bu yerliler yaklaşık olarak 30 m. yüksekliğindeki bambu kuleden ayaklarına sarmaşık bağlayarak yaptıkları atlayışla erkekliğe ilk adımı attıklarına inanırlarmış.

Günümüz şartlarında bu sarmaşıkların yerini yüksek teknoloji ürünü elastik ipler ve bambu kulelerinin yerini de yüksek köprüler, çelik konstruksiyon atlama kuleleri ve vinçler almıştır.

Bungee Jumpingin yapılış nedeni ise belki de adrenalin dozu yüksek aktivitelere katılma isteği ya da doğa kanunlarına baş kaldırma heyecanı.

Avrupa’da 1970’lerde Oxford Üniversitesi öğrencilerince bagaj gerdirme lastikleriyle ilk bungee atlayışlarının temeli atılmıştır. 1980’lerde artan talep karşısında teknolojinin tüm imkanlarından faydalanarak önemli ve güvenli bir sektör haline gelmiş, günümüzde ise tüm dünyada yüz binlerce kişiye ulaşan, uluslararası alanda yarışmaları düzenlenen bir spor dalı olarak kabul görmüştür.

Tarihteki bazı bunge jumping rekorları
– Jochen Schwizer 1997 yılında tam 1055 metreden atlamış. Hem de bir helikopterden… Atlayışta 330 metrelik bir ip kullanmış ve tam 415 metre serbest düşüş yapmış.
– David Kirke (İngiltere’deki Oxford Tehlikeli Sporlar Kulübü’nden,) 350 metrelik Royal George Köprisü’nden 140 metrelik bir iple atlıyor, sonra da 1980 yılında Colorado’da 200 metrelik bir atlayışı başarıyla gerçekleştiriyor. Yıl 2000’de A.J. Hackett aynı köprüden 320 metrelik bir atlayış yapıldı.
– Dünyanın en kalabalık toplu atlayışı 25 kişiyle 1998’de Frankfurt, Almanya’da Deutsche Bank Genel Merkezi’nde yapılıdı. Yükseklik 56 metre.
– Ekim 1998’de A.J. Hackett, Yeni Zellanda’nın bir binasından ve tam 196 metreden atlayış yapıldı.

Bir cevap yazın