Bungee Jumping Nedir? Nasıl Yapılır?

Bungee Jumping nasıl bulunmuştur?Bungee Jumping kişinin bir kişinin elastik bir ip ile yüksekten kendini aşağıya bırakmasına dayalı spor dalıdır.

Bungee Jumping yapacak kişi öncelikle bu sporu yapmak için tehlikeli olabilecek rahatsızlıklarının bulunmadığını yazılı beyanatla belirtmek zorundadır. Bundan sonra bungee jumping yapacak kişinin ağırlığı görevlilerce ölçülerek gerekli güvenlik malzemeleri giydirilir.

Atlayıcı vinç tarafından yukarı çekilecek sepete bir atlayış hocası ile birlikte gerekli emniyet önlemleri alınarak bindirilir ve ağırlığına uygun olan Bungee Jumping Elastik İpiyle, vinç tarafından gerekli yüksekliğe çıkarılır. Yukarı çıkış esnasında ve en üst noktada Atlayış Hocası tarafından atlayıcıya gerekli brifing verilir. Daha sonra Atlayıcı atlayış hocasının gözetiminde kendi atlayışını gerçekleştirerek boşluğa kendini bırakır.

Atlayıcı yaklaşık olarak 10m.lik bir serbest düşüşten sonra insan fiziğine zarar vermeyecek bir ivmeyle elastik Bungee Jumping lastiği tarafından yavaşlatılır. Ani bir durdurma hissi yoktur.

Atlayıcı düşüşünü tamamladıktan sonra düştüğü yüksekliğin yaklaşık %70’ i kadar tekrar yukarı ivmelenir ve bu hareket sönümleninceye kadar yaklaşık 4 kez devam eder.

Bungee Jumping yapılabileceği yerler sadece vinçle sınırlı değildir. Yüksekliğin ve açının uygun olduğu her türlü kule ve köprüden atlayış gerçekleştirilebilir.

Bungee Jumping Nedir? Nasıl Yapılır?” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın