Bungee Jumping yapmak güvenli mi?

Bungee Jumping yapmak güvenli mi?Dünya standartlarında ve son teknoloji kullanılarak Fransa’da üretilen özel Bungee Jumping iplerinin(lastiklerinin) ana malzemesi dış kaplamasız “saf latex”tir. Bu iplerin taşıma kuvveti, bir atlayış için gerekli olan taşıma kuvvetinin çok üzerindedir. Atlayışta kullanılacak ip(lastik) sayısı, atlayışı yapacak kişinin kilosuna göre ayarlanmaktadır. Kiloya göre ayarlanan ip(lastik) sayısı kaza riskini de en aza indirmektedir.

Bungee Jumping lastiği kopmaz, Dünyada bir kaç yılda bir televizyona yansıyan Bungee Jumping kazalarını dikkatlice izlediğinizde Bungee Jumping Lastiğinin değil arada bulunan 3 ton çekme kuvettine sahip perlon(bir çeşit ip)nun koptuğunu görürsünüz. Genelde Afrika da görülen bu durum perlonların yıllar boyu değiştirilmemesinden oluşmaktadır. Bungee Jumping Türkiye ekibi her atlayıcıyı Bungee Jumping sistemine 6 perlon ile bağlamaktadır. Bu sayede kazar riski sıfıra indirilmiştir.

Kullanılan diğer malzemeler uluslararası normlara uygun ve yüksek performanslı ayak bağlama kolonları, vücut kolonları (leg harness, full body harness), çelik kilitler (karabina ve chuckle) ve perlon dokumalardır (sling ve strap).

Kullanılan tüm malzemeler her organizasyondan önce ve organizasyon içerisin de sürekli kontrolden geçirilir.

Atlayıcı atlayış anında Bungee Jumping sistemine iki bacağından ayrı ve tam vücut koşumu sayesinde de ayrıca vücudun ağırlık merkezinden kemerlerle sisteme bağlıdır.

Bu sayede 3 ayrı emniyet alınmış olur.